0
0

طراح گرافیست کیست؟ + 25 آموزنده

446 بازدید
طراح گرافیست کیست؟

این مقاله را با توجه به نیاز های جامعه نوشتار شده و درباره طراح گرافیست کیست؟ صحبت کرده ایم در این مقاله همچنین به موضوعات بازار کار طراحان گرافیست، راه های تبدیل شدن به یک طراح گرافیست موفق، شغل طراح گرافیست چه فایده هایی برای جامعه دارد، گستره ی شغلی طراحی گرافیک سخن گفته ایم اگر از مشتاقان آموزش فتوشاپ، پریمیر، افترافکت و… هستید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.
قبل از آشنایی با زمینه شغلی گرافیست ابتدا با کلمه گرافیک آشنا می شویم، این کلمه در فرهنگ لغت به معنای هنر ترسیم خط و نوشته و خلق کردن نقش های تصویری بر یک سطح برای القای پیامی معین یا هنر ارتباط تصویری معنا شده به عبارتی ساده تر به این معناست که زبان نوشتار را به تصاویر مفهومی و قابل درک برای بیننده تبدیل کنیم. این تصاویر مفهومی در زمینه های تبلیغات و ایجاد اطلاعات کاربرد فراوانی دارد.

طراح گرافیست کیست؟

در سالیان قبل طراح گرافیست فردی بود که برای انجام سفارش مشتری ابتدا سعی می کرد نسبت به موضوع سفارش با مطالعه و تحقیق یک پیش زمینه کلی به دست آورد سپس با بکارگیری توانایی خود به ایده ی متناسب با موضوع دست پیدا کند و با ترکیب تصاویر ایده خود را به تصاویر خلاقانه تبدیل کند.
به عبارت دیگر به شخصی که با استفاده از تصاویر، متن و اشکال هندسی تصاویر مفهومی و آموزنده زیبایی را خلق می کند، گرافیست یا نقاش گرافیک گفته می شود.
طراحان گرافیک با استفاده از راهکار های متفاوت، تصاویر یا اینفوگرافیک های طراحی می کنند که با تماشای کوتاه مدت آن، مطالب مفید و آموزنده ای را به مخاطب القا می کند.
گرافیست باید ذوق وخلاقیت بالایی را برای خلق تصاویر گرافیکی به خرج دهد همچنین تسلط کامل بر روی نرم افزار های گرافیکی، طراحی محصولات چاپی، طراحی سایت، عکاسی و مهارت های میان فردی برای گرافیست ها به عنوان یک پوئن مثبت و مهم به حساب می آید.
نرم افزار های گرافیکی که اکثر گرافیست ها با آن سر و کار دارند شامل موارد زیر می باشند:
(Photoshop)-(Flash)-(Corel)-(Premiere)-(Illustrator)-(Fireworks)-(InDesign)-(Visio)-
(3D Studio MAX)

خواندن  فتوشاپ چیست؟+معرفی کابرد های فتوشاپ در زندگی روزمره
گرافیست چه کاری انجام میدهد

وظایف گرافیست ها

وظایف گرافیست ها
افرادی که در زمینه شغلی گرافیست مشغول به فعالیت می شوند وظایفی را بر عهده خواهند داشت، از جمله باید توانایی طراحی، چاپ و نشر، تبلیغات و هم چنین روابط عمومی بسیار قوی را داشته باشند. از دیگر وظایف اصلی شغل طراح گرافیست قراردادن عناصر بصری در یک رسانه است. این شغل در هر کشوری دارای قوانین مربوط به خود می باشد و در هر کشوری یک طراح گرافیک می تواند مدیریت هنری، مدیریت خلاقیت، انیماتور و در ضمن هنرمند تولید داخلی باشد. در عین حال می تواند در زمینه دانشیاری گرافیک نیز فعالیت داشته باشد. از دیگر وظایفی که می توان برای یک طراح بیان کرد شامل رهبری کردن، تصویر سازی و عکاسی در زمینه های مختلف کاری است. برخی از شرکت ها در زمینه های مختلف از جمله چاپ و نشر، بازاریابی و هم چنین در شرکت های ارتباطی دیگر فعالیت می نمایند. در ضمن این افراد در بسیاری از زمینه های غیر طراحی نیز کار می کنند به عنوان مثال می توانند در خانه طراحی نیز مشغول شوند. از دیگر وظایف شغل طراح گرافیست می توان مدیریت هنری و هم چنین رسانه های ارشد خلاق را نیز مد نظر قرار داد که در این موقعیت شغلی به صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند، همچنین در قسمت زیر به برخی از نکات و وظایف اشاره کرده ایم.

  • ساختن نمونه اولیه صرفا برای نمایش به مشتری
  • تولید نسخه نهایی با رعایت عواملی شبیه رنگ و …
  • انجام کار متناسب با بودجه و زمان اختصاص داده شده
  • گزینش به صرفه ترین روش متناسب با درخواست مشتری
  • بکارگیری نرم افزار های گرافیکی متفاوت برای مهیا کردن نمونه اولیه
  • گفتگو در مورد هدف مشتری و چگونگی برآورد نیاز ها و تعیین خصوصیات سفارش
خواندن  معرفی بهترین برنامه ویرایش عکس در سال 2021 + مزایا و معایب

بازار کار طراحان گرافیست

تقاضای جامعه برای کار و پروژه های گرافیستی تقریبا بسیار زیاد است و دراغلب سازمان ها و هم چنین در شرکت های کوچک و بزرگ برای کار گرافیست فرصت شغلی وجود دارد. زیرا که برای معرفی کارهای شرکت نیاز به طراح گرافیست می باشد تا بتواند کارهای مربوط به تبلیغات محصول و کالای شرکت را بر عهده بگیرد. در عین حال برخی از شرکت ها نیاز به افراد متخصص در این زمینه هستند تا بتوانند به صورت حرفه ای در شرکت مشغول به فعالیت شوند. از دیگر فرصت های شغلی برای طراح گرافیست می توان به طراحی روی جلد کتاب، صفحه آرایی مجلات و هم چنین روزنامه ها و تبلیغات در زمینه های مختلف کاری اشاره نمود. در کل در کشور ایران دو زمینه عمده برای فعالیت یک طراح گرافیست وجود دارد یکی در زمینه چاپ که بدین صورت که یک طرحی را برای تهیه یک آرم و نشانه در حوزه کاری یک متخصص قرار دارد و با استفاده از تجربه کاری در این زمینه فعالیت نمود.

گستره ی شغلی طراحی گرافیک

راه های تبدیل شدن به یک طراح گرافیست موفق

برای رشد تصاعدی و پیشرفت در حوزه کاری طراحی گرافیست نیاز است شخص طراح گرافیست چندین برنامه گرافیکی را تسلط باشد که با دانستن این گونه از نرم افزارها می توان به یک طراح ماهر تبدیل شد. برای استفاده از این نرم افزارها می توان از شرکت ادوبی کمک گرفت، این شرکت تولید نرم افزارهای کامپیوتری را انجام می دهد که در کشور آمریکا مستقر می باشد. زمینه کاری این شرکت گسترش و توسعه نرم افزارهای ویرایش تصویر، انیمیشن و هم چنین نرم افزارهای سند قابل حمل پی دی افی است. این شرکت با استفاده از این نرم افزارها توانسته است در زمینه صنعت گرافیک تغییرات بسیار خوبی را ایجاد نماید. در هر حال شما می توانید با آموزش این نرم افزارها در این زمینه فعالیت داشته باشید و از طریق یادگیری همین نرم افزارها می توانید فیلم و یا انیمیشن و یا هزاران کار دیگر انجام دهید. نرم افزارهایی که در توسعه استعداد و مهارت های فرد در شغل طراحی گرافیکی تاثیرگذار است شامل: فتوشاپ، ایلیستریتور، افترافکتس، پریمیر، آدیشن، اکس دی، ایندیزاین است. هر چه قدر فرد در زمینه نرم افزارهای گرافیکی دارای مهارت و تجربه کافی باشد، می تواند با داشتن ذهنی خلاق در این حوزه پیشرفت بسیاری داشته و از سطح درآمد بالایی نیز برخوردار شود.

خواندن  فتوشاپ در مهندسی معماری چه کاربرد هایی دارد؟ + کار با فتوشاپ در معماری
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
تیم اتحاد وب
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد طراح گرافیست کیست؟ + 25 آموزنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.