0
0

تفاوت ها ایلوستریتور با فتوشاپ را بشناسید + مزایا و معایب

360 بازدید
عکس شاخص تفاوت ها ایلوستریتور با فتوشاپ را بشناسید

در این مقاله قصد داریم با مطالب ارائه شده بسیاری از گرافیست ها را از سردرگمی آزاد کنیم. کار کردن با کدام یک از نرم افزار های طراحی متناسب با زمینه و رسته شغلی به یک دغدغه برای طراحان تازه وارد تبدیل شده است.
در حال حاضر نرم افزار های گرافیکی متفاوتی وجود داردکه اگر به چشم یک تازه وارد به آن نگاه کنیم بدون هیچ شکی می گوییم که همه ی نرم افزار ها کاربرد های مشابهی دارند ولی با کار کردن به صورت حرفه ای متوجه می شویم که هر نرم افزار گرافیکی در زمینه مختص به خود عملکرد بسیار عالی دارد همچنین قابلیت های بسیاری را در اختیار طراحان قرار می دهد.
در این مقاله به بررسی تفاوت های دو نرم ایلوستریتور و فتوشاپ می پردازیم این دو نرم افزار از محصولات شرکت Adob هستند شاید به ظاهر یکی باشند ولی قابلیت های متفاوتی دارند.

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در وکتور و رستر

ساختار اصلی فتوشاپ بر مبنای پیکسل می باشد از کنار هم قرارگرفتن پیکسل ها تصویر ایجاد می شود که هر چقدر تعداد پیکسل ها بالاتر باشد حجم و کیفیت تصاویر افزایش می یابد و شما هرگونه تغییرات را می توانید روی آن اعمال کنید. اگر در کار با تصاویر در نرم افزار فتوشاپ دقت کرده باشید مواقعی که بر روی تصویر زوم می کنید از کیفیت آن کاسته می شود ولی اگر در نرم افزار ایلوستریتور این کار را امتحان کنید کیفیت آن تغییری نمی کند.
اولین تفاوت در این جا حس می شود به طور کلی هر تغییری که در نرم افزار فتوشاپ بر روی تصاویر انجام می شود در واقع همان ویرایش پیکسل ها می باشد بیشتر از این نرم افزار برای ویرایش تصاویر استفاده می شود.
ولی در نرم افزار ایلوستریتور اینگونه نیست این نرم افزار بر مبنای بردار ها و تعدادی از عملیات ریاضی می باشد و شما بدون هیچ نگرانی می توانید روی آن زوم کنید و به حالت قبل برگردید به همین علت بیشتر طراحان برای تصویر سازی شبیه طراحی لوگو و کارت ویزیت از این نرم افزار استفاده می کنند.

خواندن  10 نکته ای که باید در مورد فتوشاپ در سال 2021 بدانید

دو نکته ای که در کار با ایلوستریتور به عنوان نقاط ضعف محسوب می شود:
1- تصاویری که با این نرم افزار ایجاد می شوند به دلیل ذخیره تمام پیکسل ها از حجم بالایی برخوردارند.
2- به دلیل بزرگ شدن بیش از اندازه عکس ها و در معرض دید قرار گرفتن پیکسل ها امکان تغییر اندازه به صورت مختصر امکان پذیر است.

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در وکتور و رستر

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در رنگ بندی

به دلیل اینکه نرم افزار فتوشاپ از قابلیت های همچون آنالوگ نقاشی و طراحی روی کاغذ برخوردار است طراح می تواند تصاویری واقع گرایانه ای را پدید آورد مثل پوسترها ولی در کار با ایلاستریتور، تصاویر کمتر به دنیای واقعی نزدیک هستند و برای بدون عیب بودن باید بصورت منظم اندازه تغییر یابد به طور مثال اندازه لوگو باید طبق نظر مشتری باشد پس بهتر است در ایلاستریتور طراحی شود.
طبق دلایلی که ذکر شد بهتر است از نرم افزار فتوشاپ برای ادیت تصاویر و از ایلاستریتور برای تصویر سازی استفاده کنیم.

 

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در محدوده برنامه

زمانی که شما در فتوشاپ یک فایل باز کردید و روی آن کار می کنید به هیچ عنوان نمی توانید از فایل خارج شده و از امکانات دیگر فتوشاپ استفاده کنید اما در در نرم افزار ایلاستریتور این چنین محدودیتی موجود نمی باشد و شما می توانید از آیتم های دیگر استفاده کنید.

 

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در کار کردن با لایه ها

از کاربردهای فتوشاپ و ایلاستریتور می توان به کار کردن با لایه ها اشاره کرد، در نرم افزار فتوشاپ شما می توانید به هر لایه یک عنصر اضافه کنید ولی در ایلاستریتور شما محدود نیستید و می توانید به هر لایه به صورت دلخواه عنصر اضافه کنید.

خواندن  کاربرد فتوشاپ در طراحی سایت + مزایا و معایب استفاده از فتوشاپ در طراحی سایت

 

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در select کردن

در فتوشاپ شما می توانید تمامی تصویر یا قسمتی از تصویر را انتخاب کنید ولی در ایلاستریتور اینگونه نیست، و فقط محدود به انتخاب عناصر هستید.

 

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در بوم

در نرم افزار فتوشاپ با باز کردن فایل یک زمینه طراحی در اختیار شما قرار می گیرد و تمامی لایه ها بر روی همین زمینه قرار می گیرند اما در ایلاستریتور بلعکس می باشد چندین زمینه یا بوم در اختیار طراحان قرار می گیرد.

 

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در کاربرد های دیگر

از نرم افزار فتوشاپ برای طراحی بنر و ادیت تصاویر و انواع ادیت ها از جمله رنگ، روشنایی استفاده می شود اما ایلاستریتور در زمینه های طراحی اینفوگرافیک و لوگو کاربرد دارد.

 

نقاط ضعف و قوت فتوشاپ و ایلوستریتور در دید کلی

                         فتوشاپ                      ایلاستریتور
             توسعه یافته در سال 1990         توسعه یافته در سال 1987
محدودیت در باز کردن یک صفحه و خلق یک طرح باز کردن چند صفحه به صورت همزمان و خلق چندین طرح
مناسب برای ایجاد بنر های بزرگ، ادیت تصاویر مناسب برای ایجاد برشور، لوگو ، تراکت و …
در صورت زوم از کیفیت تصاویر کاسته می شود در صورت زوم کیفیت آن دچار تغییر نمی شود
با انتخاب ابزار مورد نظر شما شاهد چندین قابلیت هستید با انتخاب ابزار مورد نظر فقط یک قابلیت از آن قابل مشاهده می باشد
لایه باز شده نمایشگر قسمتی از طرح می باشد لایه باز شده نمایشگر کل از طرح می باشد
آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
تیم اتحاد وب
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت ها ایلوستریتور با فتوشاپ را بشناسید + مزایا و معایب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.