0
0

10 نکته ای که باید در مورد فتوشاپ در سال 2021 بدانید

331 بازدید
ترفند برای کارکرد سریع تر در فتوشاپ

در این مقاله قصد داریم شما را با ترفندهای کاربردی و ضروری فتوشاپ آشنا کنیم برای حرفه ای شدن در فتوشاپ نیاز است تا این فنون را یاد بگیرید و استفاده از آن برای شما به یک عادت تبدیل شود همچنین بکاری گیری ترفندها در طراحی سرعت زیادی به کار شما می دهد، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

فنّ مهم برای کار مؤثر با لایه ها ( Adjustment layer)

یکی از اصلی ترین ابزار های فتوشاپ، لایه ها ( layer) هستند که در هر زمینه ای از عکاسی گرفته تا طراحی سایت کاربردی هستند، لایه ها در نسخه سوم فتوشاپ معرفی شدند و از آن زمان تا به حال قابلیت های بسیاری از جمله رنگ، روشنایی را در اختیار کاربران قرار داده و باعث شده کاربران به صورت نامحدود از آن برای ویرایش عکس استفاده کنند.


استفاده از لایه ها برای ویرایش عکس های مختلف به عنوان یک شیوه ماهرانه محسوب می شود، با ایجاد لایه ها بر روی تصاویر شما می توانید هر گونه ویرایشی را بدون هیچ نگرانی انجام دهید در واقع لایه ها همانند پوشش های محافظتی بر روی عکس اصلی هستند اگر تغییرات انجام شده روی عکس مورد پسند نبود می توانید لایه را بدون آسیب به کیفیت عکس اصلی پاک کنید.
از دو طریق می توانید ابزار لایه ها را باز کنید : 1- از طریق فشردن کلید f7 2- از طریق انتخاب از منو window . نکته قابل توجه در لایه ها به این صورت است که اگر شما می خواهید فایل ها را به صورت لایه بندی ذخیره کنید حتما باید فرمت آنها PSD یا TIFF باشد.


برای اضافه کردن لایه جدید می توانید از طریق منو پایین لایه اضافه کنید همچنین می توانید از کلیدهای ctrl + j هم استفاده کنید، گاهی اوقات می خواهید استایل های به کار رفته در یک لایه را در لایه های دیگر قرار دهید برای این کار کافیست با نگه داشتن کلید Alt استایل های دلخواه را انتخاب کرده و جابجا کنید.
از قابلیت های دیگر لایه ها میتوان به layer styles اشاره کرد، در واقع با کلیک راست بر روی هر لایه و انتخاب گزینه layer styles می توان افکت های متفاوت از جمله سایه انداختن تصویر یا متن به هر زاویه دلخواه و غیره را به لایه اضافه کرد. گاهی اوقات می خواهید تغییرات یک لایه را به تنهایی ببینید کافی است که آیکن چشم لایه های دیگر را غیر فعال کنید.

خواندن  فتوشاپ در مهندسی معماری چه کاربرد هایی دارد؟ + کار با فتوشاپ در معماری


نکته مهم دیگر این است که همیشه سعی کنید برای لایه ها در فتوشاپ اسم بگذارید با این کار دسترسی به لایه ها و انجام تغییرات به راحتی و با سرعت انجام می شود، بعد از تغییر نام لایه ها آن ها را گروهبندی کنید و مطابق با لایه های هر گروه برای آن نامی انتخاب کنید که دچار سردرگمی نشوید.کلید های کنترلی برای ایجاد گروه جدید ctrl + g می باشد.
از ترفند های دیگر کار با لایه ، قفل کردن لایه ها می باشد. گاهی اوقات به صورت ناخواسته روی لایه های اصلی تغییراتی ایجاد می کنید و بعد متوجه اشتباه خود می شوید همیشه سعی کنید لایه های که تغییرات آن به اتمام رسیده را قفل کنید تا اگر افکت یا تغییراتی روی آن انجام دادید اعمال نشود و دست نخورده باقی بماند.

تصویری از لایه ها در فتوشاپ

شخصی سازی محیط فتوشاپ

یکی دیگر از ترفند ها برای کارکرد سریع تر در فتوشاپ، شخصی سازی محیط فتوشاپ می باشد. تمام ابزارهایی که در محیط فتوشاپ می بیند طبق نیاز طراحان بطور پیش فرض چیدمان شده، اکثر اوقات طراحان مطابق با نیاز خود ابزار های فتوشاپ را جابجا می کنند تا دسترسی به آن راحت باشد.
بعضی از ابزار ها را می توانید با کلیک راست و انتخاب گزینه ی close حذف کنید همچنین برای اضافه کردن ابزار ها می توانید از طریق منو window ابزار مورد نظر را انتخاب کرده و با کشیدن آن در محل دلخواه آن را ثابت کنید.

بزرگ کردن متن نوشته ها یا تصاویر

گاهی اوقات برایتان پیش آمده می خواهید عکس را نسبت به صفحه بک گراند بزرگتر کنید تا روی هم منطبق شود برای این کار باید نسبت های میان طول و عرض عکس حفظ شود تا عکس حالت اولیه خود را از دست ندهد، برای بزرگ کردن عکس کافیست با زدن کلمات کنترلی ctrl + T کادر دور عکس مشخص شود سپس با نگهداشتن کلید shift عکس را بزرگتر کنید در واقع کلید شیفت با حفظ نسبت ها عکس را بزرگتر می کند. این کلید میانبر برای چرخش تصاویر هم مورد استفاده قرار می گیرد.
حتی الامکان سعی کنید تصاویر کوچک را بزرگ نکنید چرا که با این کار تصاویر کیفیت خود را از دست می دهند.

خواندن  راز درآمد های میلیونی از فتوشاپ + چگونه از فتوشاپ کسب درآمد کنیم
تصویری از ابزار ها در فتوشاپ

از کپی افکت ها بر روی هر لایه خودداری کنید

یک فنّ مهم برای کار مؤثر با فتوشاپ، کپی نکردن ماسک و افکت ها بر روی لایه های دیگر است. ترفندی که به شما آموزش می دهیم به این صورت است، ابتدا لایه های که قرار است افکت های یکسانی روی آن اعمال شود را گروهبندی کنید سپس افکت های مورد نظر را روی گروه ها اعمال کنید. به صورت کلی اگر قرار است کار یکسانی را برای هر لایه انجام دهید با گروهبندی کار شما سریعتر پیش می رود.

فنّ مهم برای کار مؤثر با History در فتوشاپ

در این قسمت از آموزش فوت و فن های فتوشاپ می خواهیم شما را با فنون history آشنا کنیم. در واقع History تغییرات مرحله به مرحله ای که روی عکس ها انجام دادید را لیست وار به شما نشان می دهد، همچنین میتوانید از منو window آن را انتخاب کنید.با کلید کنترلی ctrl + z شما می توانید به مرحله قبل بک داده شوید و تغییرات را لغو کنید اما کلید کنترل ctrl+Alt+z به شما اجازه دسترسی به چندین مراحل قبل را می دهد.
انجام هر عملی حتی سلکت کردن به عنوان history به حساب می آید History ها از یک تعدادی به بعد حذف میشوند و برای تنظیم کردن تعداد history ها می توان از طریق زیر تغییر دهید:
Edit> Preferences> Performance

فنّ مهم برای کار مؤثر با opacity

برای تغییر عدد opacity یا شفافیت کافی است روی لایه مورد نظر قرار گرفته کلید shift را نگه دارید و عدد مورد نظر خود را وارد کنید.

فنّ مهم برای کار مؤثر با بستن پنجره ها در فتوشاپ

¬¬یک ترفند دیگر برای کارکرد سریع تر در فتوشاپ مربوط به پایان کار وبستن پنجره ها می باشد، اکثر افراد به صورت تک به تک پنجره ها را می بندند که کمی زمان بر است. برای بستن پنجره ها به صورت همزمان کافیست با نگه داشتن کلید shift علامت ضربدر یک پنجره را بزنید با این کار تمام پنجره ها به سرعت بسته می شوند.

خواندن  تفاوت ها ایلوستریتور با فتوشاپ را بشناسید + مزایا و معایب

فنّ مهم برای کار مؤثر با ابزار زوم

برای بزرگ یا کوچک کردن صفحه باید از ابزار زوم استفاده کنید. یک فنّ مهم برای کار مؤثر با ابزار زوم استفاده از کلید میانبر cntrl و + برای بزرگتر کردن، cntrl و – برای کوچکتر کردن صفحه می باشد.

فنّ مهم برای کار مؤثر با خط کش

یکی از ابزار های فتوشاپ که به شما کمک می کند تا دقیق تر کار کنید خط کش یا Rulers می باشد با کلید میانبر ctrl + R می توانید آن را فعال کنید همچنین می توانید از طریق منوی
View > New Guide فعال کنید.

تصویری از ابزار خط کش در فتوشاپ

فنّ مهم برای کار مؤثر با تغییر دادن اندازه قلم

برای تغییر اندازه قلم رنگ کردن و یا فونت نوشته به این صورت عمل کنید:
براکت چپ “]” + Shift برای کاهش اندازه ی قلم و یا فونت ، براکت راست “[” + Shift برای افزایش اندازه ی قلم و یا فونت

فنّ مهم برای کار مؤثر با جابجا کردن ناحیه select شده

زمانی که از ابزار Marquee برای select کردن یه قسمت از تصویر یا رسم شکل استفاده می کنید قبل از رها کردن موس کلید Space رو نگه دارید تا بتوانید به راحتی آن را جابجا کنید.
یکی از فنون کاربردی دیگر به این صورت است که برای select کردن تصاویر یا اشکال یک لایه کافیست روی لایه مورد نظر کلیک کنید و سپس کلید cntrl را نگه دارید.

فنّ مهم برای کار مؤثر با ابزار mov

ما از این ابزار برای جابجایی بین لایه ها یا جابجایی اشکال یا تصویر درون فایل طراحی استفاده می کنیم برای استفاده از این ابزار کاربردی می توانیم از کلید های جهت نما هم استفاده کنیم که سرعت بیشتری به کار ما می دهد به ازای هر بار استفاده از کلید های جهت نما تصویر px 1 به سمت دلخواه جابجا می شود فقط دقت داشته باشید که در صورت کلیک روی گزینه mov کلید های جهت نما فعال می شوند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
تیم اتحاد وب
مطالب بیشتر

نظرات

1 نظر در مورد 10 نکته ای که باید در مورد فتوشاپ در سال 2021 بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *